Projekt domków turystycznych w Kowarach Podgórze
Budynki będą zwieńczone symetrycznymi, dwuspadowymi dachami stromymi, pokrytymi drewnianym gontem. Drewno zostanie również użyte w formie pionowych desek na elewacjach, z wyróżnieniem szczytu poprzez mniejsze, wąskie deseczki tworzące dodatkowy pionowy światłocień – detal najczęściej spotykany na Podgórzu. Cokoły będą wykonane z kamienia, co dodatkowo podkreśli naturalny charakter zabudowy.
Układy funkcjonalno-przestrzenne budynków obejmują strefy wejściowe z łazienkami, pokoje dzienne (salony) z aneksami kuchennymi oraz dodatkowe sypialnie. Budynki posiadają również tarasy w formie loggi. Szerokie przeszklenia z loggiami wbudowanymi w bryły budynków służą ekspozycji otwarcia widokowego na okoliczne góry.
Kierunki otwarć widokowych i osie główne brył budynków różnią się między sobą o kilka stopni, co pozwala na uzyskanie luźnego układu. Każdy "kadr" widokowy został indywidualnie dobrany dla miejsca, w jakim się znajduje dany budynek. Odbiór budynków zmienia się w zależności od położenia: od strony zjazdu z Podgórza widoczne będą przede wszystkim dachy, natomiast od strony zjazdu w stronę Kowar widoczne będą szerokie fasady szklane umieszczone w elewacjach szczytowych.
Dwuspadowe dachy strome będą pokryte drewnianym gontem, zachowując naturalny, szarobrązowy kolor drewna, który będzie się zmieniał wraz z upływem czasu. Budynki, w zależności od typu, będą posadowione na płytach lub ławach fundamentowych. Dzięki minimalnej ingerencji w teren, planowane jest zachowanie istniejącej rodzimej roślinności niskiej, a naturalny spływ wód opadowych i roztopowych pozostanie niezakłócony.
Nasz projekt to połączenie nowoczesności z szacunkiem dla tradycji i natury. Kompleks na Podgórzu to miejsce, gdzie architektura spotyka się z pięknem otaczającego krajobrazu, tworząc harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. Pomimo współczesnej prostoty brył, swoimi gabarytami, charakterem, formą architektoniczną oraz naturalnymi materiałami wykończenia elewacji budynki nawiązują mocno do tradycji regionalnej architektury okolic Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Inwestor: Prywatny
Zespół siedmiu budynków powstanie między drogą Podgórze a malowniczym ciekiem wodnym. Układ budynków dostosowany do naturalnych spadków terenu został zaprojektowany tak, aby każdy z nich otwierał się widokowo na okoliczne góry. Budynki są w luźnym układzie, inspirowanym kamieniami skalnymi.